Jesteś elektrykiem? Sprawdź nasz wpis o transformatorach - energetyka

transformatory aluminiowe

Instalacje elektryczne w domach


Każdy dom w dzisiejszych czasach posiada liczne instalacje elektryczne. Mało kto zastanawia się nad tym jak one działają, a to przecież chociażby transformatory elektryczne umożliwiają odpowiednie funkcjonowanie wszyst

Jesteś elektrykiem? Sprawdź nasz wpis o transformatorach - energetyka transformatory aluminiowe
kich układów. Dziś w Polsce jedynie kilka procent regionów nie ma dostępu do prądu z sieci. Są to malutkie wioski położone najczęściej w górach, czy chociażby schroniska górskie. Kiedy zdarzy się, że prąd jest wyłączony, transformatory elektryczne nie działają, wtedy następuje panika. O ile duże firmy, przedsiębiorstwa czy szpitale lub policja, straż pożarna i tak dalej mają swoje agregaty, o tyle pojedyncze domy nie mają takich możliwości i muszą czekać na dostęp do dobrodziejstw jakie płyną z energii elektrycznej.



Jak zbudowany jest transformator?

Zadajmy sobie pytanie czym jest energia ? A mianowicie jest ona wartością fizyczną. Energię możemy podzielić na kilka rodzajów ale dla nas jest najważniejsza energia prądu elektrycznego, która jest przetworzona przez odbiornik wykonujący pracę liczonych w kilowatogodzinach. Takim odbiornikiem mogą być transformatory służące do zmiany napięcia panującego w sieci wysokiego napięcia w odpowiedni dla nas. Transformator zbudowany jest stalowego rdzenia i cewek wykonanych z miedzi lub aluminium. Rdzeń transformatora składa się z obwodu magnetycznego, który służy do przewodzenia strumienia magnetycznego. Rdzeń transformatora jest wykonany z cienkich silnie nakrzemionych blach. Uzwojenia osadzone na kolumnach są izolowane przewodami miedzianymi lub aluminiowymi i odseparowane galwanicznie. To są małe transformatory ale jeśli będziemy blisko elektrowni zobaczymy znacznie większe transformatory elektryczne, które są wykorzystywane do elektroenergetyki w procesie przetworzenia energii elektrycznej i jej dystrybucji na większą skalę. Działają na zasadzie indukcji elektromagnetycznej, która przetwarza układy napięć i prądów przemiennych o innych wartościach lecz o tej samej częstotliwości. Takie transformatory elektryczne możemy podzielić na trzy rodzaje a mianowicie blokowy, autotransformator wysokich napięć oraz transformator sieciowy mocy. Pod względem konstrukcyjnych rozróżnia się je na transformator olejowy oraz transformator suchy. Energia prądu elektrycznego to rzecz szeroko pojęta.


Firmy a instalacje elektryczne


Instalacje elektryczne w firmach na poziomie podstawowym muszą spełniać takie same wymagania jak te znane z domów jednorodzinnych, czy chociażby mieszkań w blokach. Jeżeli jednak firma jest spora, ma do dyspozycji duże hale, lub jeśli jest to na przykład hotel lub restauracja, to wymagania są znacznie wyższe. Stosowane transformatory elektryczne muszą być najwyższej jakości, a wszystkie przyłączenia są wnikliwie sprawdzane przez wiele osób. W końcu straż pożarna musi dać zielone światło na prowadzenie tam działalności gospodarczej. Kluczowe tu będą wspomniane wcześniej transformatory elektryczne.